WP SlimStat 3.5 - en to ru translation catalogue (992 entries)

en: Right Now
ru: Активность

en: Overview
ru: Общий обзор

en: Visitors
ru: Посетители

en: Content
ru: Содержание сайта

en: Traffic Sources
ru: Источники трафика

en: World Map
ru: Карта мира

en: Custom Reports
ru: Пользовательский отчет

en: Add-ons
ru: Дополнения

en: Settings
ru: Настройки

en: Stats
ru: Статистика

en: Show on screen
ru: Показать на экране

en: There was an error updating the following options:
ru: Возникла ошибка при обновлении следующих настроек:

en: Your settings have been successfully updated.
ru: Ваши настройки были успешно обновлены.

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: WARNING: a misconfigured setting and/or server environment is preventing WP SlimStat from properly tracking your visitors. Please <a target="_blank" href="http://wordpress.org/extend/plugins/wp-slimstat/faq/">check the FAQs</a> for more information.
ru: ВНИМАНИЕ: неправильные настройки и/или серверная среда приведут WP SlimStat к неправильному отслеживанию ваших посетителей. Пожалуйста, <a target="_blank" href="http://wordpress.org/extend/plugins/wp-slimstat/faq/">проверьте ЧаВо</a> для дополнительной информации.

en: Definitions
ru: Определения

en: Pageview
ru: Просмотр

en: A request to load a single HTML file ("page"). This should be contrasted with a "hit", which refers to a request for any file from a web server. WP SlimStat logs a pageview each time the tracking code is executed
ru: Запрос на загрузку одного файла HTML ('страницы'). Это должно быть противопоставлено просмотру, который ссылается с запросом на любой файл с сервера. WP SlimStat записывает просмотры страниц каждый раз, когда выполняется код отслеживания.

en: (Human) Visit
ru: Посетитель

en: A period of interaction between a visitor's browser and your website, ending when the browser is closed or when the user has been inactive on that site for 30 minutes
ru: Период взаимодействия между браузером посетителя и вашим сайтом завершается при закрытии его браузера или когда пользователь будет неактивен на этом сайте в течение 30 минут

en: Known Visitor
ru: Известный пользователь

en: Any user who has left a comment on your blog, and is thus identified by Wordpress as a returning visitor
ru: Любой пользователь, который оставил комментарий в вашем блоге, и, таким образом, определен Wordpress в качестве вернувшегося посетителя

en: Unique IP
ru: Уникальный IP

en: Used to differentiate between multiple requests to download a file from one internet address (IP) and requests originating from many distinct addresses; since this measurement looks only at the internet address a pageview came from, it is useful, but not perfect
ru: Используется для различения нескольких запросов для загрузки файлов с одного IP и запросов, поступающих с других адресов; а так как это измерение проводится на основании только адреса в Интернете, это полезное, но не идеальное решение

en: Originating IP
ru: Настоящий IP

en: the originating IP address of a client connecting to a web server through an HTTP proxy or load balancer
ru: исходный IP клиента, который подключается к серверу через HTTP прокси или систему распределения нагрузки

en: Direct Traffic
ru: Прямой трафик

en: All those people showing up to your Web site by typing in the URL of your Web site coming or from a bookmark; some people also call this "default traffic" or "ambient traffic"
ru: Все те люди, отображающиеся на вашем сайте, набравшие вручную адрес вашего сайта или пришедшие с закладки; некоторые также называют это 'трафик по умолчанию' или 'внешний трафик'.

en: Search Engine
ru: Поисковая система

en: Google, Yahoo, MSN, Ask, others; this bucket will include both your organic as well as your paid (PPC/SEM) traffic, so be aware of that
ru: Google, Yahoo, MSN, Ask, другие; этот набор будет включать как ваш обычный, так и ваш платный (PPC/SEM) трафик, так что будьте в курсе этого

en: Search Terms
ru: Поисковые запросы

en: Keywords used by your visitors to find your website on a search engine
ru: Ключевые слова, которыми пользуются посетители, чтобы найти ваш сайт в поисковой системе

en: SERP
ru: Страница результатов поиска

en: Short for search engine results page, the Web page that a search engine returns with the results of its search. The value shown represents your rank (or position) within that list of results
ru: Сокращенно от 'Страница результатов поиска', страница, которую поисковая система возвращает с результатами поиска. Показанное значение означает ваше положение в этом списке результатов

en: User Agent
ru: Клиентское приложение

en: Any program used for accessing a website; this includes browsers, robots, spiders and any other program that was used to retrieve information from the site
ru: Любая программа, которая используется для доступа к сайту, это включает в себя браузеры, боты, поисковые роботы и любые другие программы, которые были использованы для получения информации с сайта

en: Outbound Link
ru: Внешняя ссылка

en: A link from one domain to another is said to be outbound from its source anchor and inbound to its target. This report lists all the links to other websites followed by your visitors.
ru: В этом отчете перечислены все ссылки на другие сайты, на которые ушли ваши посетители.

en: Basic Filters
ru: Основные фильтры

en: Browser
ru: Обозреватель

en: User agent (Firefox, Chrome, ...)
ru: Клиентское приложение (Firefox, Chrome, ...)

en: Country Code
ru: Код страны

en: 2-letter code (us, ru, de, it, ...)
ru: 2-буквенный код (us, ru, de, it, ...)

en: Visitor's public IP address
ru: Публичный IP посетителя

en: Language Code
ru: Код языка

en: Please refer to this <a target="_blank" href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ee825488(v=cs.20).aspx">language culture page</a> (first column) for more information
ru: Пожалуйста, посетите эту <a target="_blank" href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ee825488(v=cs.20).aspx">страницу 'Правильность отображения языков'</a> - (первая колонка) для дополнительной информации.

en: Operating System
ru: Операционная система

en: Accepts identifiers like win7, win98, macosx, ...; please refer to <a target="_blank" href="http://php.net/manual/en/function.get-browser.php">this manual page</a> for more information
ru: Принимаются идентификаторы такие, как win7, win98, macosx, ...; см. <a target="_blank" href="http://php.net/manual/en/function.get-browser.php">эту страницу руководства</a> для дополнительной информации.

en: Permalink
ru: Постоянная ссылка

en: URL accessed on your site
ru: Посещенная страница на вашем сайте

en: Referer
ru: Источник запроса

en: Complete address of the referrer page
ru: Полный адрес источника запроса

en: Visitor's Name
ru: Имя посетителя

en: Visitors' names according to the cookie set by Wordpress after they leave a comment
ru: Имена посетителей в соответствии с установленным Wordpress cookie после того как они оставить комментарий

en: Advanced Filters
ru: Расширенные фильтры

en: Browser Version
ru: Версия браузера

en: user agent version (9.0, 11, ...)
ru: версия клиентского приложения (9.0, 11, ...)

en: Browser Type
ru: Тип браузера

en: 1 = search engine crawler, 2 = mobile device, 3 = syndication reader, 0 = all others
ru: 1 = поисковый робот, 2 = мобильное устройство, 3 = читатель новостной ленты, 0 = все остальные

en: Color Depth
ru: Глубина цвета

en: visitor's screen's color depth (8, 16, 24, ...)
ru: глубина цвета экрана посетителя (8, 16, 24, ...)

en: CSS Version
ru: Версия CSS

en: what CSS standard was supported by that browser (1, 2, 3 and other integer values)
ru: стандарт CSS, который поддерживался тем браузером (1, 2, 3 и другие целые числа)

en: Pageview Attributes
ru: Атрибуты просмотра

en: this field is set to <em>[pre]</em> if the resource has been accessed through <a target="_blank" href="https://developer.mozilla.org/en/Link_prefetching_FAQ">Link Prefetching</a> or similar techniques
ru: это поле установлено на <em>[pre]</em>, если ресурс был доступен через <a target="_blank" href="https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Link_prefetching_FAQ">предварительную выборку для ссылки</a> или аналогичным методом

en: Post Author
ru: Автор записи

en: author associated to that post/page when the resource was accessed
ru: автор был связан с этой записью/страницей, когда ресурс был доступен

en: Post Category ID
ru: ID Категории записи

en: ID of the category/term associated to the resource, when available
ru: ID категории/термина, связанный с ресурсом, если такой имеется

en: visitor's originating IP address, if available
ru: настоящий IP посетителя, если возможно

en: Resource Content Type
ru: Тип содержания ресурса

en: post, page, cpt:<em>custom-post-type</em>, attachment, singular, post_type_archive, tag, taxonomy, category, date, author, archive, search, feed, home; please refer to the <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Conditional_Tags">Conditional Tags</a> manual page for more information
ru: post, page, cpt:<em>custom-post-type</em>, attachment, singular, post_type_archive, tag, taxonomy, category, date, author, archive, search, feed, home; пожалуйста обратитесь к странице <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Conditional_Tags"> Условные теги</a> за дополнительной информацией

en: Screen Resolution
ru: Разрешение экрана

en: viewport width and height (1024x768, 800x600, ...)
ru: просмотр ширины и высоты (1024x768, 800x600, ...)

en: Visit ID
ru: ID Посещения

en: generally used in conjunction with <em>is not empty</em>, identifies human visitors
ru: как правило, используется в сочетании с <em>не пустой</em>, определяет настоящих посетителей

en: Date Filters
ru: Фильтры даты

en: you can specify the timeframe by entering a number in the <em>interval</em> field; use -1 to indicate <em>to date</em> (i.e., day=1, month=1, year=blank, interval=-1 will set a year-to-date filter)
ru: вы можете указать сроки, введя число в поле <em>интервала</em>; -1 используется для указания <em>на сегодняшний день</em> (т.е. день=1, месяц=1, год=пустой, интервал=-1 задаст фильтрацию года к дате)

en: SERP Position
ru: Позиция поискового запроса

en: set the filter to Referer contains cd=N&, where N is the position you are looking for
ru: установливает фильтр на источник запроса, который содержит cd=N&, где N является положением, которое вы ищете

en:  And for keeping an eye on your visitors with <a href="http://slimstat.getused.to.it/">WP SlimStat</a>.
ru:  И за приглядывание за вашими посетителями с помощью <a href="http://slimstat.getused.to.it/">WP SlimStat</a>.

en: There was an error retrieving the add-ons list from the server. Please try again later. Error Message:
ru: Произошла ошибка при извлечении с сервера списка дополнений. Пожалуйста, повторите попытку позже. Сообщение об ошибке:

en: There was an error decoding the add-ons list from the server. Please try again later.
ru: Произошла ошибка при декодировании с сервера списка дополнений. Пожалуйста, повторите попытку позже.

en: Add-ons extend the functionality of WP SlimStat in many interesting ways. We offer both free and premium (paid) extensions. Each add-on can be installed as a separate plugin, which will receive regular updates via the WordPress Plugins panel. In order to be notified when a new version of a premium add-on is available, please enter the <strong>license key</strong> you received when you purchased it.
ru: Дополнения расширяют функциональность WP SlimStat многими интересными способами. Мы предлагаем как бесплатные, так и платные дополнения. Каждое дополнение может быть установлено в качестве отдельного плагина, который будет получать регулярные обновления через панель плагинов WordPress. Для того, чтобы получать уведомления, когда новая версия платного дополнения доступна, пожалуйста, введите <strong>лицензионный ключ</strong>, который вы получили при покупке.

en: Add-on
ru: Дополнение

en: Description
ru: Описание

en: General
ru: Общие

en: Views
ru: Просмотры

en: Filters
ru: Фильтры

en: Permissions
ru: Доступ

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Maintenance
ru: Обслуживание

en: Tracker
ru: Отслеживание

en: Enable Tracking
ru: Включить отслеживание

en: Turn the tracker on or off, but keep the reports accessible (which you would not have, if you just disabled the plugin).
ru: Включите или выключите режим отслеживания, но сохраните отчеты доступними (которых бы у вас не было, если просто отключить плагин).

en: Monitor Admin Pages
ru: Отслеживать страницы администратора

en: Enable this option to track your users' activity within the admin.
ru: Включите этот параметр, если вы хотите отслеживать активность ваших пользователей на страницах администрирования.

en: Enable Spy Mode
ru: Включить шпионский режим

en: Collect information about screen resolutions, outbound links, downloads, etc. If Tracking Mode is set to Javascript, this data will be tracked regardless of which value you set for this option.
ru: Сбор информации о разрешениях экранов, исходящих ссылках, скачиванию, и т.п. Если режим отслеживания установлен на JavaScript, эти данные будут отслеживаться независимо от значения, установленного для этой опции.

en: Tracking Mode
ru: Режим отслеживания

en: Select <strong>Javascript</strong> if you are using a caching plugin (W3 Total Cache, WP SuperCache, HyperCache, etc). WP SlimStat will behave pretty much like Google Analytics, and visitors whose browser does not support Javascript will be ignored. A nice side effect is that <strong>most spammers, search engines and other crawlers</strong> will not be tracked.
ru: Включите <strong>JavaScript</strong>, если вы используете плагин кэширования (W3 Total Cache, WP SuperCache, HyperCache и т.п.). WP SlimStat будет вести себя в значительной степени как Google Analytics, и посетители, чьи браузеры не поддерживают JavaScript будут игнорироваться. Приятный побочный эффект в том, что <strong>большинство спамеров, поисковых систем и других сканеров</strong> не будут отслеживаться.

en: Javascript
ru: JavaScript

en: Server-side
ru: Серверный

en: WordPress Integration
ru: Интеграция WordPress

en: Add Column to Posts
ru: Добавить столбик к записям

en: Add a new column to the Edit Posts screen, with the number of hits per post (may slow down page rendering).
ru: Добавляет новый столбец к экрану редактирования сообщений с количеством просмотров записи (может замедлить визуализацию страниц).

en: Menu Position
ru: Позиция меню

en: Choose between a standalone admin menu for WP SlimStat or a drop down in the admin bar (if visible).
ru: Выбор между автономным меню администратора для WP SlimStat или выпадающим в админ-панели (если она видна).

en: Side Menu
ru: Боковое меню

en: Admin Bar
ru: Панель администратора

en: Hide Stats Link
ru: Скрыть ссылку на статистику

en: Enable this option if your users are confused by the Stats link associate to each post in the Edit Posts page.
ru: Включите этот параметр, если ваших пользователей смущает ссылка на статистику, связанную с каждой записью на страницах редактирования.

en: Database
ru: База данных

en: Retain data for
ru: Сохранить данные за

en: Delete log entries older than the number of days specified here above. Enter <strong>0</strong> (number zero) if you want to preserve your data regardless of its age.
ru: Удалить записи журнала старше, чем количество дней, указанные выше. Введите <strong>0</strong> (ноль), если вы хотите сохранить ваши данные вне зависимости от их возраста.

en: Next clean-up on
ru: Следующая очистка

en: Entries logged on or before %s will be permanently deleted.
ru: Значения, записанные в или до %s будут безвозвратно удалены.

en: days
ru: дней

en: Data and Formats
ru: Данные и форматы

en: Convert IP Addresses
ru: Конвертировать IP-адреса

en: Display provider names instead of IP addresses.
ru: Показывать имена провайдеров вместо IP-адресов.

en: Number Format
ru: Формат чисел

en: Choose the number format you want to use for your reports, European or American.
ru: Выберите, какой формат чисел вы хотите использовать в ваших отчетах, европейский или американский.

en: Show Display Name
ru: Показать имя пользователя

en: By default, users are listed by their usernames. Use this option to visualize their display names instead.
ru: По умолчанию пользователи перечисляются по их именам пользователей. Используйте эту опцию, чтобы вместо этого видеть их зарегистрированные имена.

en: Show User Agent
ru: Показать клиентское приложение

en: Choose if you want to see the browser name or a complete user agent string when hovering on browser icons.
ru: Укажите, если хотите видеть название браузера или полную строку клиентского приложения при наведении курсора на иконку браузера.

en: Show Titles
ru: Показать заголовки

en: WP SlimStat converts your permalinks into post and page titles. Disable this feature if you need to see the URL in your reports.
ru: WP SlimStat преобразует ваши постоянные ссылки в заголовках записей и страниц. Отключите эту функцию, если вам нужно видеть ссылки в отчетах.

en: Functionality
ru: Функциональность

en: Asynchronous Views
ru: Асинхронный просмотр

en: Load all the reports dynamically. It makes the reports render faster, but it increases the load on your server.
ru: Загружает все отчеты динамически. Это делает визуализацию панелей быстрее, но увеличивает нагрузку на сервер.

en: Expand Details
ru: Показать детали

en: Expand each row's details by default, insted of on mousehover.
ru: Развернуть, по умолчанию, каждую строку вместо наведения мышкой.

en: Rows to Display
ru: Строки для отображения

en: Specify the number of items in each report.
ru: Укажите количество элементов в каждом отчете.

en: Right Now Screen
ru: Экран 'Активность'

en: Live Stream
ru: Режим реального времени

en: Enable the Live view, which refreshes the Right Now screen every X seconds. Enter <strong>0</strong> (number zero) to disable this functionality.
ru: Включает режим реального времени, который обновляет окно 'Активность' каждые X секунд. Введите <strong>0</strong> (ноль), чтобы отключить эту функцию.

en: seconds
ru: секунд

en: Specify the number of items in Right Now.
ru: Укажите количество элементов в панели 'Активность'.

en: Right Now Extended
ru: Видеть исходящие ссылки

en: Choose if you want to see outbound links listed under Right Now. It might slow down the rendering of this report.
ru: Укажите, если вы хотите видеть список исходящих ссылок в панели 'Активность'. Это может замедлить визуализацию отчета.

en: Visitors and Known Users
ru: Посетители и известные пользователи

en: Track Registered Users
ru: Отслеживать зарегистрированных пользователей

en: Enable this option to track logged in users.
ru: Включите этот параметр, чтобы отслеживать зарегистрированных пользователей.

en: Blacklist
ru: Черный список

en: List all the usernames you don't want to track, separated by commas. Please be aware that spaces are <em>not</em> ignored and that usernames are case sensitive.
ru: Список имен пользователей, которых вы не хотите отслеживать; разделяются запятыми. Помните, что пробелы <em>не</em> игнорируются и имена пользователей чувствительны к регистру.

en: Blacklist by IP Address
ru: Черный список по IP-адресу

en: List all the IP addresses you don't want to track, separated by commas. Each network <strong>must</strong> be defined using the <a href='http://en.wikipedia.org/wiki/Classless_Inter-Domain_Routing' target='_blank'>CIDR notation</a> (i.e. <em>192.168.0.0/24</em>). If the format is incorrect, WP SlimStat may not track pageviews properly.
ru: Список IP-адресов, которые вы не хотите отслеживать; разделяются запятыми. Каждая сеть <strong>должна</strong> быть определена с помощью <a href='http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%8F_%D0%B0%D0%B4%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F' target='_blank'>Бесклассовой адресации</a> (т.е. <em>192.168.0.0/24</em>). Если формат неправильный, WP SlimStat не сможет отслеживать просмотры страниц должным образом.

en: Blacklist by Capability
ru: Черный список по возможностям доступа

en: Users having at least one of the <a href='http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities' target='_new'>capabilities</a> listed here below will not be tracked. Capabilities are case-insensitive.
ru: Пользователи, имеющие по крайней мере одну из <a href='http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities' target='_new'>этих возможностей</a>, не будут отслеживаться. Эти возможности не чувствительны к регистру.

en: Profiling
ru: Установка характеристик

en: Ignore Spammers
ru: Игнорировать спамеров

en: Enable this option if you don't want to track visits from users identified as spammers by third-party tools like Akismet. Pageviews generated by users whose comments are later marked as spam, will also be removed from the database.
ru: Включите этот параметр, если вы не хотите отслеживать посещения пользователей, которые были обозначены как спамеры сторонними инструментами, такими как Akismet. Посещения людей, чьи комментарии позже будут обозначены как спам также будут удалены из базы данных.

en: Permalinks
ru: Постоянные ссылки

en: List all the URLs on your website that you don't want to track, separated by commas. Don't include the domain name: <em>/about, ?p=1</em>, etc. Wildcards: <code>*</code> matches 'any string, including the empty string', <code>!</code> matches 'any character'. For example, <code>/abou*</code> will match /about and /abound, <code>/abo*t</code> will match /aboundant and /about, <code>/abo!t</code> will match /about and /abort. Strings are case-insensitive.
ru: Список страниц на вашем сайте, которые вы не хотите отслеживать; разделяются запятыми. Не включайте в имя домена: <em>/about, ?p=1</em> и т.п. Символы: <code>*</code> означает 'любую строку, включая пустую', <code>!</code> означает 'любой символ'. Например, <code>/abou*</code> будет соответствовать /about и /abound, <code>/abo*t</code> будет соответствовать /aboundant и /about, <code>/abo!t</code> будет соответствовать /about и /abort. Эти строки не чувствительны к регистру.

en: Countries
ru: Страны

en: Country codes (i.e.: <code>en-us, it, es</code>) that you don't want to track, separated by commas.
ru: Коды стран (то есть: <code>en-us, it, ru</code>), которые вы не хотите отслеживать; разделяются запятыми.

en: User Agents
ru: Клиентские приложения

en: Browsers (user agents) you don't want to track, separated by commas. You can specify the browser's version adding a slash after the name  (i.e. <em>Firefox/3.6</em>). Wildcards: <code>*</code> matches 'any string, including the empty string', <code>!</code> matches 'any character'. For example, <code>Chr*</code> will match Chrome and Chromium, <code>IE/!.0</code> will match IE/7.0 and IE/8.0. Strings are case-insensitive.
ru: Браузеры (клиентские приложения), которые вы не хотите отслеживать; разделяются запятыми. Вы можете указать версию браузера добавив косую черту после имени (т.е. <em>Firefox/3.6</em>). Символы: <code>*</code> означает 'любую строку, включая пустую', <code>!</code> означает 'любой символ'. Например, <code>Chr*</code> будет соответствовать Chrome и Chromium, <code>IE/!.0</code> будет соответствовать IE/7.0 и IE/8.0. Эти строки не чувствительны к регистру.

en: Referring Sites
ru: Ссылающиеся сайты

en: Referring URLs that you don't want to track, separated by commas: <code>http://mysite.com*</code>, <code>*/ignore-me-please</code>, etc. Wildcards: <code>*</code> matches 'any string, including the empty string', <code>!</code> matches 'any character'. Strings are case-insensitive. Please include either a wildcard or the protocol you want to filter (http://, https://).
ru: Источники запросов, которые вы не хотите отслеживать; разделяются запятыми: <code>http://mysite.com*</code>, <code>*/ignore-me-please</code> и т.д. Символы: <code>*</code> означает 'любую строку, включая пустую', <code>!</code> означает 'любой символ'. Эти строки не чувствительны к регистру. Пожалуйста, используйте либо символы, либо протокол, который хотите отфильтровать (http://, https://).

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Enable Privacy Mode
ru: Включить режим конфиденциальности

en: Mask your visitors' IP addresses to comply with European Privacy Laws.
ru: Маскирует IP-адреса ваших посетителей в соответствии с европейскими законами о конфиденциальности.

en: Ignore Prefetch Requests
ru: Игнорировать запросы предварительной выборки

en: Prevent WP SlimStat from tracking pageviews generated by Firefox's <a href='https://developer.mozilla.org/en/Link_prefetching_FAQ' target='_blank'>Link Prefetching functionality</a>.
ru: Не позволять WP SlimStat отслеживать просмотры страниц созданные фунциональностью Firefox, называемой <a href='https://developer.mozilla.org/en/Link_prefetching_FAQ' target='_blank'>предварительной выборкой для ссылок</a>.

en: Ignore users (username not found)
ru: Игнорируемые пользователи (имя пользователя не найдено)

en: Invalid capability. Please check <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_new">this page</a> for more information
ru: Неверные возможности. Пожалуйста, проверьте <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_new">эту страницу</a> для получения дополнительной информации.

en: Reports
ru: Отчеты

en: Restrict Authors
ru: Запретить авторам

en: Enable this option if you want your authours to only see stats related to their own content.
ru: Включите этот параметр, если хотите, чтобы ваши авторы видели только ту статистику, которая связана с их собственным содержанием.

en: Capability
ru: Возможности

en: Specify the minimum <a href='http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities' target='_new'>capability</a> needed to access the reports (default: <code>read</code>). If this field is empty, <strong>all your users</strong> (including subscribers) will have access to the reports, unless a 'Read access' whitelist has been specified here below. In this case, the list has precedence over the capability.
ru: Определите минимальные <a href='http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities' target='_new'>возможности</a>, необходимые для просмотра отчетов (по умолчанию: <code>read</code>). Если это поле пустое, <strong>все пользователи </strong> (включая подписчиков) будут иметь доступ к отчетам, пока не обозначено 'только для чтения' в белом списке, который указан ниже. В этом случае, список имеет приоритет над возможностями.

en: Whitelist
ru: Белый список

en: List all the users who should have access to the reports, separated by commas. Administrators are implicitly allowed, so you don't need to list them in here. Usernames are case sensitive.
ru: Список пользователей, которые могут просматривать отчеты; разделяются запятыми. Администраторы разрешены автоматически, так что вам не нужно перечислить их здесь. Имена пользователей чувствительны к регистру.

en: Specify the minimum <a href='http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities' target='_new'>capability</a> required to configure WP SlimStat (default: <code>activate_plugins</code>). The whitelist here below can be used to override this option for specific users.
ru: Определите минимальные <a href='http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities' target='_new'>возможности</a>, необходимые для доступа к страницам настроек WP SlimStat (по умолчанию: <code>activate_plugins</code>). Белый список ниже может быть использован для обхода этой настройки определенными пользователями.

en: List all the users who can edit these options, separated by commas. Please be advised that admins <strong>are not</strong> implicitly allowed, so do not forget to include yourself! Usernames are case sensitive.
ru: Список пользователей, которые могут редактировать эти параметры; разделяются запятыми. Обратите внимание, что администраторы <strong>не</strong> разрешены автоматически, так что не забудьте включить себя! Имена пользователей чувствительны к регистру.

en: Read access: username not found
ru: Доступ для чтения: имя пользователя не найдено

en: Invalid minimum capability. Please check <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_new">this page</a> for more information
ru: Неверные минимальные возможности. Пожалуйста, проверьте <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_new">эту страницу</a> для получения дополнительной информации.

en: Config access: username not found
ru: Доступ для настройки: имя пользователя не найдено

en: Detect Smoothing
ru: Выявлять сглаживание шрифтов

en: Detect if your visitors' browsers support anti-aliasing (font smoothing). This option required Spy Mode to be enabled.
ru: Обнаруживать поддержку браузером антиалиасинга (сглаживание шрифтов). Эта опция требует включение шпионского режима.

en: Track Outbound Clicks
ru: Отслеживать исходящие ссылки

en: Track when your visitors click on link to external websites. This option required Spy Mode to be enabled.
ru: Отслеживать нажатия ссылок на внешние веб-сайты. Эта опция требует включение шпионского режима.

en: Session Duration
ru: Продолжительность сеанса

en: How many seconds should a human session on your site last? Google Analytics sets it to 1800 seconds.
ru: Сколько секунд должен длиться сеанс на вашем сайте? Google Analytics устанавливает его продолжительность на 1800 секунд.

en: Extend Session
ru: Продлить сеанс

en: Extend the duration of a session each time the user visits a new page.
ru: Увеличить длительность сеанса каждый раз, когда пользователь посещает новую страницу.

en: Enable CDN
ru: Включить сеть доставки контента

en: Use <a href='http://www.jsdelivr.com/' target='_blank'>JSDelivr</a>'s CDN, by serving our tracking code from their fast and reliable network (free service).
ru: Использовать сеть доставки контента <a href='http://www.jsdelivr.com/' target='_blank'>JSDelivr</a>, которая обслуживает наш код отслеживания с их быстрой и надежной сетью (бесплатная услуга).

en: Extensions to Track
ru: Отслеживать расширения

en: List all the file extensions that you want to be treated as Downloads. Please note that links pointing to external resources (i.e. PDFs on a different website) are considered Downloads and not Outbound Links (and tracked as such), if their extension matches one of the ones listed here below.
ru: Список файловых расширений, которые будут отслеживаться как загрузки. Обратите внимание, что ссылки, указывающие на внешние ресурсы (например PDF файлы на другом сайте) будут считаться как загрузки, а не исходящие ссылки (и будут отслеживаться соответственно), если их расширение совпадет с одним из перечисленных здесь.

en: IP Lookup
ru: Поиск IP

en: Customize the Geolocation service to be used in the reports.
ru: Настроить услугу геолокации, которая будет использоваться в отчетах.

en: Custom CSS
ru: Настраиваемый CSS

en: Paste here your custom stylesheet to personalize the way your reports look. <a href='http://wordpress.org/plugins/wp-slimstat/faq/' target='_blank'>Check the FAQ</a> for more information on how to use this functionality.
ru: Скопируйте сюда ваши таблицы стилей, чтобы персонализировать внешний вид отчетов. <a href='http://wordpress.org/plugins/wp-slimstat/faq/' target='_blank'>Проверьте справку</a> для получения дополнительной информации о том, как использовать эту функциональность.

en: Chart Annotations
ru: Примечания диаграммы

en: Add <em>markings</em> to each chart by specifying a date and its description in the field below. Useful to keep track of special events and correlate them to your analytics. Please use the following format:<code>YYYY MM DD HH:mm=Description 1,YYYY MM DD HH:mm=Description 2</code>. For example: 2012 12 31 23:55=New Year's Eve.
ru: Добавьте <em>маркировку</em> на каждую диаграмму, указав дату и ее описание в поле ниже. Это будет полезным для отслеживания специальных мероприятий и соотносить их с веб-аналитикой. Пожалуйста, используйте следующий формат: <code>ГГГГ ММ ДД ЧЧ:мм=Описание 1, YYYY MM DD HH:мм=Описание 2</code>. Например: 2013 12 31 23:55 = Канун Нового Года.

en: Enable UAN
ru: Включить сеть неизвестных клиентских приложений

en: Collect data about unknown user agents, and send it anonymously to our server for analysis. This allows us to contribute to the <a href='http://browscap.co/' target='_blank'>BrowsCap opensource project</a>, and improve the accuracy of SlimStat's browser detection functionality.
ru: Собирает данные о неизвестных клиентских приложениях и отправляет их анонимно на наш сервер для анализа. Это позволяет нам внести свой вклад в <a href='http://browscap.org//' target='_blank'>проект BrowsCap с открытым исходным кодом</a>, а также улучшает точность обнаружения функциональностей браузеров.

en: Your WP SlimStat tables have been successfully converted to InnoDB.
ru: Ваши WP SlimStat таблицы были успешно преобразованы в InnoDB.

en: records deleted from your database.
ru: записей удалено из базы данных.

en: All the records were successfully deleted.
ru: Все записи были успешно удалены.

en: Your reports were successfully restored to their default arrangement.
ru: Ваши отчеты были успешно возвращены в их первоначальное положение.

en: Congrats! WP SlimStat is now optimized for <a href="http://www.youtube.com/watch?v=ygE01sOhzz0" target="_blank">ludicrous speed</a>.
ru: Поздравляем! WP SlimStat теперь оптимизирован для <a href="http://www.youtube.com/watch?v=ygE01sOhzz0" target="_blank">сверхсветовой скорости</a>.

en: Indexing has been successfully disabled. Enjoy the extra database space you just gained!
ru: Индексирование успешно отключено. Наслаждайтесь дополнительным местом в базе данных, которое вы только что получили!

en: Database Information
ru: Информация базы данных

en: Engine
ru: Движок

en: switch to InnoDB
ru: перейти на InnoDB

en: records
ru: записи

en: Data Maintenance
ru: Техническое обслуживание данных

en: Delete pageviews where
ru: Удалить просмотры, где

en: equals
ru: равен

en: is not equal to
ru: не равен

en: contains
ru: содержит

en: does not contain
ru: не содержит

en: starts with
ru: начинается с

en: ends with
ru: заканчивается на

en: sounds like
ru: похож на

en: is greater than
ru: больше, чем

en: is less than
ru: меньше, чем

en: matches
ru: соответствует

en: does not match
ru: не соответствует

en: is empty
ru: пустой

en: is not empty
ru: не пустой

en: Apply
ru: Применить

en: Are you sure you want to PERMANENTLY delete these records from your database?
ru: Вы уверены, что хотите БЕЗВОЗВРАТНО удалить эти записи из базы данных?

en: Empty Database
ru: Очистить базу данных

en: Are you sure you want to PERMANENTLY DELETE ALL the records from your database?
ru: Вы уверены, что хотите БЕЗВОЗВРАТНО УДАЛИТЬ ВСЕ записи из базы данных?

en: Delete All Pageviews
ru: Удалить все просмотры

en: Erase all the information collected so far by WP SlimStat. This operation <strong>does not</strong> reset your settings.
ru: Стереть всю информацию, собранную до сих пор WP SlimStat. Это действие <strong>не</strong> затронет ваши настройки.

en: Reset Reports
ru: Сбросить отчеты

en: Are you sure you want to restore the default arrangement of your reports?
ru: Вы уверены, что хотите восстановить настройки панелей?

en: No Panic Button
ru: Кнопка 'Без паники!'

en: Reset the default arrangement of your reports. Helpful when, for some reason, reports disappear from your panels.
ru: Вернуть отчеты в их первоначальное положение. Полезно, когда, по некоторым причинам, отчеты исчезли из ваших панелей.

en: Performance
ru: Производительность

en: Improve Performance
ru: Улучшить производительность

en: Please note that you will need about 30% more DB space to store the extra information required.
ru: Обратите внимание, что вам понадобится примерно на 30% больше места в базе данных, для хранения дополнительной информации.

en: Save DB Space
ru: Сохранить пространство базы данных

en: Please note that by removing table indexes, WP SlimStat's performance will be affected.
ru: Обратите внимание, что из-за удаления индексов таблиц пострадает производительность WP SlimStat.

en: Import and Export
ru: Импорт и экспорт

en: Paste your export file's content and click on the button below, to import your settings.
ru: Вставьте содержание файла экспорта и нажмите на кнопку ниже, чтобы импортировать настройки.

en: Import
ru: Импортировать

en: Are you sure you want to OVERWRITE your current settings?
ru: Вы уверены, что хотите ПЕРЕЗАПИСАТЬ текущие настройки?

en: Export Settings
ru: Экспортировать настройки

en: How valuable is monitoring your visitors for your site? WP SlimStat is and will always be free, but consider supporting the author if this plugin made your web site better, especially if you are making money out of it. Any donation received will be reinvested in the development of WP SlimStat, and to buy some food for my hungry family.
ru: Насколько ценен мониторинг ваших посетителей? WP SlimStat является сейчас и всегда будет бесплатным, но постоянно нуждается в поддержке автора, если этот плагин сделал ваш сайт лучше, особенно если вы на нем зарабатываете. Любые полученные пожертвования будут реинвестированы в развитие WP SlimStat, а также на них будет куплено немного еды для моей голодной семьи.

en: Need help?
ru: Нужна помощь?

en: Please visit our official <a href='http://wordpress.org/support/plugin/wp-slimstat' target='_blank'>support forum</a> to see if your question has already been answered. If not, feel free to post your request there, I'll do my best to address your concerns as soon as possible.
ru: Пожалуйста, посетите наш официальный <a href='http://wordpress.org/support/plugin/wp-slimstat' target='_blank'>форум поддержки</a>, чтобы узнать, существует ли ответ на ваш вопрос. Если нет, то не стесняйтесь задать свой вопрос, а я сделаю все возможное, чтобы решить ваши проблемы как можно скорее.

en: Recent messages from the support forum
ru: Последние сообщения с форума поддержки

en: Don't want or cannot donate?
ru: Не хотите или не можете сделать пожертвование?

en: If you cannot donate money, please consider blogging about WP SlimStat, your visitors may not know you're using it! You can also contribute by donating some of your spare time: send me bug reports, localization files and ideas on how to improve WP SlimStat.
ru: Если вы не можете пожертвовать деньги, тогда расскажите о плагине WP SlimStat на своем сайте, потому что ваши посетители могут не знать, что вы используете его! Вы также можете внести свой вклад свободного времени: присылайте мне сообщения об ошибках, а также локализации на другие языки и идеи о том, как улучшить WP SlimStat.

en: Show your appreciation
ru: Покажите свою признательность

en: Tell other people if WP SlimStat works for you and how good it is. <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/wp-slimstat/">Rate it</a> on its Plugin Directory page.
ru: Расскажите другим о плагине WP SlimStat, как он работает и насколько он хорош. <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/wp-slimstat/">Оцените его</a> на официальной странице плагинов.

en: unknown
ru: Неизвестно

en: win8.1
ru: Windows 8.1

en: win8
ru: Windows 8

en: win7
ru: Windows 7

en: winvista
ru: Windows Vista

en: win2003
ru: Windows Server 2003

en: winxp
ru: Windows XP

en: winnt
ru: Windows NT

en: win2000
ru: Windows 2000

en: winme
ru: Windows ME

en: win98
ru: Windows 98

en: win95
ru: Windows 95

en: win31
ru: Windows 3.1

en: win32
ru: Windows 32-бит

en: win16
ru: Windows 16-бит

en: mac68k
ru: Mac 68k

en: macosx
ru: Mac OS X

en: macppc
ru: Mac PowerPC

en: mac
ru: Macintosh

en: os/2
ru: IBM OS/2

en: sunos
ru: Sun OS

en: solaris
ru: Solaris

en: unix
ru: Unix

en: irix
ru: IRIX

en: hp-ux
ru: HP-UX

en: aix
ru: IBM AIX

en: beos
ru: BeOS

en: cygwin
ru: Cygwin

en: digital unix
ru: Digital Unix

en: risc os
ru: Risc OS

en: openvms
ru: OpenVMS

en: linux
ru: Linux

en: freebsd
ru: FreeBSD

en: openbsd
ru: OpenBSD

en: netbsd
ru: NetBSD

en: debian
ru: Debian

en: amiga
ru: Amiga

en: android
ru: Android

en: wyderos
ru: WyderOS

en: iphone osx
ru: iPhone OS X

en: ios
ru: Apple iOS

en: palm
ru: Palm

en: wap
ru: WAP

en: java
ru: Java

en: winphone7
ru: Windows Phone 7

en: wince
ru: Windows CE

en: symbianos
ru: Symbian OS

en: blackberry os
ru: BlackBerry OS

en: webos
ru: WebOS

en: p-and
ru: Android

en: p-bla
ru: BlackBerry

en: p-chr
ru: Chrome OS

en: p-fre
ru: Linux FreeBSD

en: p-ios
ru: Apple iOS

en: p-jav
ru: Java-based OS

en: p-lin
ru: Linux

en: p-mac
ru: Apple

en: p-sym
ru: Symbian OS

en: p-unk
ru: Unknown

en: p-win
ru: Windows

en: powertv
ru: PowerTV

en: acrobat
ru: Acrobat Reader

en: director
ru: Director

en: flash
ru: Flash Player

en: mediaplayer
ru: Media Player

en: quicktime
ru: QuickTime

en: real
ru: Real Player

en: silverlight
ru: Silverlight

en: l-af
ru: Африканский

en: l-af-za
ru: Африканский

en: l-ar
ru: Арабский

en: l-ar-ae
ru: Арабский

en: l-ar-bh
ru: Арабский

en: l-ar-dz
ru: Арабский

en: l-ar-eg
ru: Арабский

en: l-ar-iq
ru: Арабский

en: l-ar-jo
ru: Арабский

en: l-ar-kw
ru: Арабский

en: l-ar-lb
ru: Арабский

en: l-ar-ly
ru: Арабский

en: l-ar-ma
ru: Арабский

en: l-ar-om
ru: Арабский

en: l-ar-qa
ru: Арабский

en: l-ar-sa
ru: Арабский

en: l-ar-sy
ru: Арабский

en: l-ar-tn
ru: Арабский

en: l-ar-ye
ru: Арабский

en: l-az
ru: Азербайджанский

en: l-az-az
ru: Азербайджанский

en: l-be
ru: Белорусский

en: l-be-by
ru: Белорусский

en: l-bg
ru: Болгарский

en: l-bg-bg
ru: Болгарский

en: l-bs-ba
ru: Боснийский

en: l-ca
ru: Каталанский

en: l-ca-es
ru: Каталанский

en: l-cs
ru: Чешский

en: l-cs-cz
ru: Чешский

en: l-cy
ru: Валлийский

en: l-cy-gb
ru: Валлийский

en: l-da
ru: Датский

en: l-da-dk
ru: Датский

en: l-de
ru: Немецкий

en: l-de-at
ru: Немецкий

en: l-de-ch
ru: Немецкий

en: l-de-de
ru: Немецкий

en: l-de-li
ru: Немецкий

en: l-de-lu
ru: Немецкий

en: l-dv
ru: Мальдивский

en: l-dv-mv
ru: Мальдивский

en: l-el
ru: Греческий

en: l-el-gr
ru: Греческий

en: l-en
ru: Английский

en: l-en-au
ru: Английский

en: l-en-bz
ru: Английский

en: l-en-ca
ru: Английский

en: l-en-cb
ru: Английский

en: l-en-gb
ru: Английский

en: l-en-ie
ru: Английский

en: l-en-jm
ru: Английский

en: l-en-nz
ru: Английский

en: l-en-ph
ru: Английский

en: l-en-tt
ru: Английский

en: l-en-us
ru: Английский

en: l-en-za
ru: Английский

en: l-en-zw
ru: Английский

en: l-eo
ru: Эсперанто

en: l-es
ru: Испанский

en: l-es-ar
ru: Испанский

en: l-es-bo
ru: Испанский

en: l-es-cl
ru: Испанский

en: l-es-co
ru: Испанский

en: l-es-cr
ru: Испанский

en: l-es-do
ru: Испанский

en: l-es-ec
ru: Испанский

en: l-es-es
ru: Испанский

en: l-es-gt
ru: Испанский

en: l-es-hn
ru: Испанский

en: l-es-mx
ru: Испанский

en: l-es-ni
ru: Испанский

en: l-es-pa
ru: Испанский

en: l-es-pe
ru: Испанский

en: l-es-pr
ru: Испанский

en: l-es-py
ru: Испанский

en: l-es-sv
ru: Испанский

en: l-es-uy
ru: Испанский

en: l-es-ve
ru: Испанский

en: l-et
ru: Эстонский

en: l-et-ee
ru: Эстонский

en: l-eu
ru: Баскский

en: l-eu-es
ru: Баскский

en: l-fa
ru: Персидский

en: l-fa-ir
ru: Персидский

en: l-fi
ru: Финский

en: l-fi-fi
ru: Финский

en: l-fo
ru: Фарерский

en: l-fo-fo
ru: Фарерский

en: l-fr
ru: Французский

en: l-fr-be
ru: Французский

en: l-fr-ca
ru: Французский

en: l-fr-ch
ru: Французский

en: l-fr-fr
ru: Французский

en: l-fr-lu
ru: Французский

en: l-fr-mc
ru: Французский

en: l-gl
ru: Галисийский

en: l-gl-es
ru: Испанский

en: l-gu
ru: Гуджарати

en: l-gu-in
ru: Гуджарати

en: l-he
ru: Иврит

en: l-he-il
ru: Иврит

en: l-hi
ru: Хинди

en: l-hi-in
ru: Хинди

en: l-hr
ru: Хорватский

en: l-hr-ba
ru: Хорватский

en: l-hr-hr
ru: Хорватский

en: l-hu
ru: Венгерский

en: l-hu-hu
ru: Венгерский

en: l-hy
ru: Армянский

en: l-hy-am
ru: Армянский

en: l-id
ru: Индонезийский

en: l-id-id
ru: Индонезийский

en: l-is
ru: Исландский

en: l-is-is
ru: Исландский

en: l-it
ru: Итальянский

en: l-it-ch
ru: Итальянский

en: l-it-it
ru: Итальянский

en: l-ja
ru: Японский

en: l-ja-jp
ru: Японский

en: l-ka
ru: Грузинский

en: l-ka-ge
ru: Грузинский

en: l-kk
ru: Казахский

en: l-kk-kz
ru: Казахский

en: l-kn
ru: Каннада

en: l-kn-in
ru: Каннада

en: l-ko
ru: Корейский

en: l-ko-kr
ru: Корейский

en: l-kok
ru: Корейский

en: l-kok-in
ru: Корейский

en: l-ky
ru: Киргизский

en: l-ky-kg
ru: Киргизский

en: l-lt
ru: Литовский

en: l-lt-lt
ru: Литовский

en: l-lv
ru: Латвийский

en: l-lv-lv
ru: Латвийский

en: l-mi
ru: Маори

en: l-mi-nz
ru: Маори

en: l-mk
ru: Македонский

en: l-mk-ml
ru: Македонский

en: l-mn
ru: Монгольский

en: l-mn-mn
ru: Монгольский

en: l-mr
ru: Маратхи

en: l-mr-in
ru: Маратхи

en: l-ms
ru: Малайский

en: l-ms-bn
ru: Малайский

en: l-ms-my
ru: Малайский

en: l-mt
ru: Мальтийский

en: l-mt-mt
ru: Мальтийский

en: l-nb
ru: Норвежский Букмол

en: l-nb-no
ru: Норвежский Букмол

en: l-nl
ru: Нидерландский

en: l-nl-be
ru: Белорусский

en: l-nl-nl
ru: Нидерландский

en: l-nn-no
ru: Новонорвежский

en: l-ns
ru: Северный сото

en: l-ns-za
ru: Северный сото

en: l-pa
ru: Панджаби

en: l-pa-in
ru: Панджаби

en: l-pl
ru: Польский

en: l-pl-pl
ru: Польский

en: l-ps
ru: Пушту

en: l-ps-ar
ru: Пушту

en: l-pt
ru: Португальский

en: l-pt-br
ru: Португальский

en: l-pt-pt
ru: Португальский

en: l-qu
ru: Кечуанский

en: l-qu-bo
ru: Кечуанский

en: l-qu-ec
ru: Кечуанский

en: l-qu-pe
ru: Кечуанский

en: l-ro
ru: Румынский

en: l-ro-ro
ru: Румынский

en: l-ru
ru: Русский

en: l-ru-ru
ru: Русский

en: l-sa
ru: Санскрит

en: l-sa-in
ru: Санскрит

en: l-se
ru: Северносаамский

en: l-se-fi
ru: Северносаамский

en: l-se-no
ru: Северносаамский

en: l-se-se
ru: Северносаамский

en: l-sk
ru: Словацкий

en: l-sk-sk
ru: Словацкий

en: l-sl
ru: Словенский

en: l-sl-si
ru: Словенский

en: l-sq
ru: Албанский

en: l-sq-al
ru: Албанский

en: l-sr-ba
ru: Сербский

en: l-sr-sp
ru: Сербский

en: l-sv
ru: Шведский

en: l-sv-fi
ru: Шведский

en: l-sv-se
ru: Шведский

en: l-sw
ru: Суахили

en: l-sw-ke
ru: Суахили

en: l-ta
ru: Тамильский

en: l-ta-in
ru: Тамильский

en: l-te
ru: Телугу

en: l-te-in
ru: Телугу

en: l-th
ru: Тайский

en: l-th-th
ru: Тайский

en: l-tl
ru: Тагальский

en: l-tl-ph
ru: Тагальский

en: l-tn
ru: Тсвана

en: l-tn-za
ru: Тсвана

en: l-tr
ru: Турецкий

en: l-tr-tr
ru: Турецкий

en: l-tt
ru: Татарский

en: l-tt-ru
ru: Татарский

en: l-ts
ru: Тсонга

en: l-uk
ru: Украинский

en: l-uk-ua
ru: Украинский

en: l-ur
ru: Урду

en: l-ur-pk
ru: Урду

en: l-uz
ru: Узбекский

en: l-uz-uz
ru: Узбекский

en: l-vi
ru: Вьетнамский

en: l-vi-vn
ru: Вьетнамский

en: l-xh
ru: Коса

en: l-xh-za
ru: Коса

en: l-zh
ru: Китайский

en: l-zh-cn
ru: Китайский

en: l-zh-hk
ru: Китайский

en: l-zh-mo
ru: Китайский

en: l-zh-sg
ru: Китайский

en: l-zh-tw
ru: Китайский

en: l-zu
ru: Зулу

en: l-zu-za
ru: Зулу

en: l-
ru: Не указан

en: l-empty
ru: Не указан

en: l-xx
ru: Не указан

en: c-xy
ru: Локальный IP-адрес

en: Today
ru: За сегодня

en: Yesterday
ru: За вчера

en: Last 7 Days
ru: За последние 7 дней

en: Last 30 Days
ru: За последние 30 дней

en: Date Range
ru: Интервал дат

en: Day
ru: День

en: Month
ru: Месяц

en: Year
ru: Год

en: c-xx
ru: Неизвестно

en: c-af
ru: Афганистан

en: c-ax
ru: Аландские острова

en: c-al
ru: Албания

en: c-dz
ru: Алжир

en: c-ad
ru: Андорра

en: c-ao
ru: Ангола

en: c-ai
ru: Ангилья

en: c-ag
ru: Антигуа и Барбуда

en: c-ar
ru: Аргентина

en: c-am
ru: Армения

en: c-aw
ru: Аруба

en: c-au
ru: Австралия

en: c-at
ru: Австрия

en: c-az
ru: Азербайджан

en: c-bs
ru: Багамы

en: c-bh
ru: Бахрейн

en: c-bd
ru: Бангладеш

en: c-bb
ru: Барбадос

en: c-by
ru: Беларусь

en: c-be
ru: Бельгия

en: c-bz
ru: Белиз

en: c-bj
ru: Бенин

en: c-bm
ru: Бермуды

en: c-bt
ru: Бутан

en: c-bo
ru: Боливия

en: c-ba
ru: Босния и Герцеговина

en: c-bw
ru: Ботсвана

en: c-br
ru: Бразилия

en: c-bn
ru: Бруней

en: c-bg
ru: Болгария

en: c-bf
ru: Буркина-Фасо

en: c-bi
ru: Бурунди

en: c-kh
ru: Камбоджа

en: c-cm
ru: Камерун

en: c-ca
ru: Канада

en: c-cv
ru: Кабо-Верде

en: c-ky
ru: Каймановы острова

en: c-cf
ru: ЦАР

en: c-td
ru: Чад

en: c-cl
ru: Чили

en: c-cn
ru: Китай

en: c-co
ru: Колумбия

en: c-km
ru: Коморы

en: c-cg
ru: Конго

en: c-cd
ru: Демократическая Республика Конго

en: c-cr
ru: Коста-Рика

en: c-ci
ru: Кот-д’Ивуар

en: c-hr
ru: Хорватия

en: c-cu
ru: Куба

en: c-cy
ru: Кипр

en: c-cz
ru: Чехия

en: c-dk
ru: Дания

en: c-dj
ru: Джибути

en: c-dm
ru: Доминика

en: c-do
ru: Доминиканская Республика

en: c-ec
ru: Эквадор

en: c-eg
ru: Египет

en: c-sv
ru: Сальвадор

en: c-gq
ru: Экваториальная Гвинея

en: c-er
ru: Эритрея

en: c-ee
ru: Эстония

en: c-et
ru: Эфиопия

en: c-fo
ru: Фарерские острова

en: c-fk
ru: Фолклендские острова

en: c-fj
ru: Фиджи

en: c-fi
ru: Финляндия

en: c-fr
ru: Франция

en: c-gf
ru: Французская Гвиана

en: c-ga
ru: Габон

en: c-gm
ru: Гамбия

en: c-ge
ru: Грузия

en: c-de
ru: Германия

en: c-gh
ru: Гана

en: c-gr
ru: Греция

en: c-gl
ru: Гренландия

en: c-gd
ru: Гренада

en: c-gp
ru: Гваделупа

en: c-gt
ru: Гватемала

en: c-gn
ru: Гвинея

en: c-gw
ru: Гвинея-Бисау

en: c-gy
ru: Гайана

en: c-ht
ru: Гаити

en: c-hn
ru: Гондурас

en: c-hk
ru: Гонконг

en: c-hu
ru: Венгрия

en: c-is
ru: Исландия

en: c-in
ru: Индия

en: c-id
ru: Индонезия

en: c-ir
ru: Иран

en: c-iq
ru: Ирак

en: c-ie
ru: Ирландия

en: c-il
ru: Израиль

en: c-it
ru: Италия

en: c-jm
ru: Ямайка

en: c-jp
ru: Япония

en: c-jo
ru: Иордания

en: c-kz
ru: Казахстан

en: c-ke
ru: Кения

en: c-nr
ru: Науру

en: c-kp
ru: Северная Корея

en: c-kr
ru: Южная Корея

en: c-kv
ru: Республика Косово

en: c-kw
ru: Кувейт

en: c-kg
ru: Киргизия

en: c-la
ru: Лаос

en: c-lv
ru: Латвия

en: c-lb
ru: Ливан

en: c-ls
ru: Лесото

en: c-lr
ru: Либерия

en: c-ly
ru: Ливия

en: c-li
ru: Лихтенштейн

en: c-lt
ru: Литва

en: c-lu
ru: Люксембург

en: c-mk
ru: Республика Македония

en: c-mg
ru: Мадагаскар

en: c-mw
ru: Малави

en: c-my
ru: Малайзия

en: c-ml
ru: Мали

en: c-mt
ru: Мальта

en: c-mq
ru: Мартиника

en: c-mr
ru: Мавритания

en: c-mu
ru: Маврикий

en: c-mx
ru: Мексика

en: c-md
ru: Молдавия

en: c-mn
ru: Монголия

en: c-me
ru: Черногория

en: c-ms
ru: Монтсеррат

en: c-ma
ru: Марокко

en: c-mz
ru: Мозамбик

en: c-mm
ru: Мьянма

en: c-na
ru: Намибия

en: c-np
ru: Непал

en: c-nl
ru: Нидерланды

en: c-nc
ru: Новая Каледония

en: c-nz
ru: Новая Зеландия

en: c-ni
ru: Никарагуа

en: c-ne
ru: Нигер

en: c-ng
ru: Нигерия

en: c-no
ru: Норвегия

en: c-om
ru: Оман

en: c-pk
ru: Пакистан

en: c-pw
ru: Палау

en: c-ps
ru: Палестинская автономия

en: c-pa
ru: Панама

en: c-pg
ru: Папуа - Новая Гвинея

en: c-py
ru: Парагвай

en: c-pe
ru: Перу

en: c-ph
ru: Филиппины

en: c-pl
ru: Польша

en: c-pt
ru: Португалия

en: c-pr
ru: Пуэрто-Рико

en: c-qa
ru: Катар

en: c-re
ru: Реюньон

en: c-ro
ru: Румыния

en: c-ru
ru: Россия

en: c-rw
ru: Руанда

en: c-kn
ru: Сент-Китс и Невис

en: c-lc
ru: Сент-Люсия

en: c-mf
ru: Сен-Мартен

en: c-vc
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: c-ws
ru: Самоа

en: c-st
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: c-sa
ru: Саудовская Аравия

en: c-sn
ru: Сенегал

en: c-rs
ru: Сербия

en: c-sl
ru: Сьерра-Леоне

en: c-sg
ru: Сингапур

en: c-sk
ru: Словакия

en: c-si
ru: Словения

en: c-sb
ru: Соломоновы Острова

en: c-so
ru: Сомали

en: c-za
ru: ЮАР

en: c-gs
ru: Южная Георгия и Южные Сандвичевы острова

en: c-es
ru: Испания

en: c-lk
ru: Шри-Ланка

en: c-sd
ru: Судан

en: c-ss
ru: Южный Судан

en: c-sr
ru: Суринам

en: c-sj
ru: Шпицберген и Ян-Майен

en: c-sz
ru: Свазиленд

en: c-se
ru: Швеция

en: c-ch
ru: Швейцария

en: c-sy
ru: Сирия

en: c-tw
ru: Тайвань

en: c-tj
ru: Таджикистан

en: c-tz
ru: Танзания

en: c-th
ru: Таиланд

en: c-tl
ru: Восточный Тимор

en: c-tg
ru: Того

en: c-to
ru: Тонга

en: c-tt
ru: Тринидад и Тобаго

en: c-tn
ru: Тунис

en: c-tr
ru: Турция

en: c-tm
ru: Туркменистан

en: c-tc
ru: Теркс и Кайкос

en: c-ug
ru: Уганда

en: c-ua
ru: Украина

en: c-ae
ru: ОАЭ

en: c-gb
ru: Великобритания

en: c-us
ru: США

en: c-uy
ru: Уругвай

en: c-uz
ru: Узбекистан

en: c-vu
ru: Вануату

en: c-ve
ru: Венесуэла

en: c-vn
ru: Вьетнам

en: c-vg
ru: Британские Виргинские острова

en: c-vi
ru: Виргинские Острова

en: c-eh
ru: Западная Сахара

en: c-ye
ru: Йемен

en: c-zm
ru: Замбия

en: c-zw
ru: Зимбабве

en: c-gg
ru: Гернси

en: c-je
ru: Джерси

en: c-im
ru: Остров Мэн

en: c-mv
ru: Мальдивы

en: c-eu
ru: Евросоюз

en: c-
ru: Неизвестно

en: No data to display
ru: Нет данных

en: Your report here
ru: Ваш отчет

en: Yes, you can! Create and view your personalized analytics for WP SlimStat. Just write a new plugin that retrieves the desired information from the database and then hook it to the action <code>wp_slimstat_custom_report</code>. For more information, visit my <a href="http://wordpress.org/tags/wp-slimstat?forum_id=10" target="_blank">support forum</a>.
ru: Да, вы можете! Создание и просмотр персональной аналитики для WP SlimStat. Просто напишите новый плагин, который извлекает нужную информацию из базы данных, а затем подключите его вот так: <code>wp_slimstat_custom_report</code>. Для получения дополнительной информации, посетите мой <a href="http://wordpress.org/tags/wp-slimstat?forum_id=10" target="_blank">форум поддержки</a>.

en: Pageviews
ru: Просмотры

en: When visitors leave a comment on your blog, WordPress assigns them a cookie. WP SlimStat leverages this information to identify returning visitors. Please note that visitors also include registered users.
ru: Когда пользователи комментируют записи в вашем блоге, WordPress присваивает им cookie. WP SlimStat использует эту информацию для выявления постоянных посетителей. Эти посетители также включают в себя зарегистрированных пользователей.

en: Take a sneak peek at what human visitors are doing on your website.
ru: Предварительный просмотр того, что посетители делают на вашем сайте.

en: Color codes
ru: Цветовые коды

en: From a search result page
ru: Со страницы результатов поиска

en: Known Users
ru: Известные пользователи

en: Other Humans
ru: Другие посетители

en: Keywords used by your visitors to find your website on a search engine.
ru: Ключевые слова, которыми пользуются посетители, чтобы найти ваш сайт в поисковых системах.

en: WP SlimStat retrieves live information from Alexa, Facebook and Google, to measures your site's rankings. Values are updated every 12 hours. Filters set above don't apply to this report.
ru: WP SlimStat извлекает информацию в реальном времени из Alexa, Facebook и Google для измерения рейтинга вашего сайта. Значения обновляются каждые 12 часов. Установленные выше фильтры не применяются к данному отчету.

en: We have teamed up with HackerNinja.com to offer you a free website security scan. By clicking on Start Free Scan, your website will be analyzed to detect viruses and other treats. Please note that no confidential information is being sent to HackerNinja.
ru: Мы объединились с HackerNinja.com, чтобы предложить вам бесплатное сканирование вашего сайта на безопасность. Нажав на Start Free Scan, ваш сайт будет проанализирован для выявления вирусов и других неполадок. Примечание: только ваше доменное имя (адрес сайта) передается на HackerNinja.

en: Human Visits
ru: Посещение сайта человеком

en: Internet Service Provider: a company which provides other companies or individuals with access to the Internet. Your DSL or cable internet service is provided to you by your ISP.<br><br>You can ignore specific IP addresses by setting the corresponding filter under Settings > SlimStat > Filters.
ru: Интернет-провайдер: компания, которая предоставляет частным лицам или другим компаниям доступ в Интернет. Ваша выделенная линия или кабельная услуга предоставляются этим провайдером.<br><br>Вы можете игнорировать конкретные IP-адреса, установив соответствующий фильтр в меню Настройки > SlimStat > Фильтры.

en: You can configure WP SlimStat to ignore a specific Country by setting the corresponding filter under Settings > SlimStat > Filters.
ru: Вы можете настроить WP SlimStat для игнорирования конкретной страны, установив соответствующий фильтр в меню Настройки > SlimStat > Фильтры.

en: This report shows you what user agent families (no version considered) are popular among your visitors.
ru: Этот отчет обобщает клиентские приложения (версии не рассматриваются), которые пользуются популярностью у посетителей.

en: This report shows you what operating system families (no version considered) are popular among your visitors.
ru: Этот отчет обобщает операционные системы (версии не рассматриваются), которые пользуются популярностью у посетителей.

en: Average Pageviews per Visit
ru: Среднее кол-во просмотров за посещение

en: A <em>bounce page</em> is a single-page visit, or visit in which the person left your site from the entrance (landing) page.
ru: <em>Страница отказа</em> - это одностраничное посещение, или посещение в котором пользователь покидает сайт со страницы входа.

en: Searches performed using Wordpress' built-in search functionality.
ru: Поиски, выполненные с помощью встроенного поиска Wordpress.

en: <strong>Link Details</strong><br>- <em>A:n</em> means that the n-th link in the page was clicked.<br>- <em>ID:xx</em> is shown when the corresponding link has an ID attribute associated to it.
ru: <strong>Подробности о ссылке</strong><br>- <em>A:n</em> означает, что n-ная ссылка на странице была нажата.<br>- <em>ID:xx</em> показывает, когда соответствующая ссылка имеет связанный с ним атрибут ID.

en: This report lists any <em>event</em> occurred on your website. Please refer to the FAQ for more information on how to leverage this functionality.
ru: В этом отчете перечислены любые <em>события</em>, произошедшие на вашем сайте. Пожалуйста, посмотрите ЧаВо для получения дополнительной информации о том, как использовать эту функциональность.

en: Your content at a glance: posts, comments, pingbacks, etc. Please note that this report is not affected by the filters set here above.
ru: Содержание сайта быстрым взглядом: записи, комментарии, пингбэки и т.д. Обратите внимание, что этот отчет не зависит от фильтров, установленных выше.

en: Human
ru: Человек

en: Bot/Crawler
ru: Поисковый робот

en: Mobile Device
ru: Мобильное устройство

en: Syndication Reader
ru: Читалка новостной ленты

en: Open this URL in a new window
ru: Открыть страницу в новом окне

en: Local search results page
ru: Страница локальных результатов поиска

en: Open this referrer in a new window
ru: Открыть ссылающуюся страницу в новом окне

en: Open this outbound link in a new window
ru: Открыть исходящую ссылку в новом окне

en: Visit with keywords
ru: Посещение с ключевыми словами

en: Known User
ru: Известный пользователь

en: Human Visitor
ru: Посещение сайта человеком

en: Bot or Crawler
ru: Поисковый робот

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: Domain
ru: Домен

en: -- Advanced filters --
ru: -- Расширенные фильтры --

en: Browser Capabilities
ru: Возможности браузера

en: Resource ID
ru: ID ресурса

en: Hour
ru: Час

en: Pageviews (chart)
ru: Просмотры (диаграмма)

en: About WP SlimStat
ru: О плагине WP-SlimStat

en: Summary
ru: Сводная

en: Currently Online
ru: Сейчас на сайте

en: Spy View
ru: Беглый просмотр активности

en: Recent Search Terms
ru: Последние поисковые запросы

en: Top Pages
ru: ТОП страниц

en: Top Traffic Sources
ru: ТОП источников трафика

en: Top Known Visitors
ru: ТОП известных пользователей

en: Top Search Terms
ru: ТОП поисковых запросов

en: Top Countries
ru: ТОП стран

en: Rankings
ru: Рейтинг сайта

en: Security Scan
ru: Проверка на безопасность

en: Top Language Families
ru: ТОП классификаций языков

en: Human Visits (chart)
ru: Посетители (диаграмма)

en: Top Languages
ru: ТОП языков

en: Top Browsers
ru: ТОП браузеров

en: Top Service Providers
ru: ТОП провайдеров

en: Top Operating Systems
ru: ТОП операционных систем

en: Top Screen Resolutions
ru: ТОП разрешений экранов

en: Visit Duration
ru: Длительность посещений

en: Recent Countries
ru: Последние страны

en: Recent Screen Resolutions
ru: Последние разрешения экранов

en: Recent Operating Systems
ru: Последние ОС

en: Recent Browsers
ru: Последние браузеры

en: Recent Languages
ru: Последние языки

en: Top Browser Families
ru: ТОП классификаций браузеров

en: Top OS Families
ru: ТОП классификаций ОС

en: Recent Users
ru: Последние пользователи

en: Top Users
ru: ТОП пользователей

en: Traffic Sources (chart)
ru: Источники трафика (диаграмма)

en: Top Referring Search Engines
ru: ТОП ссылающихся поисковых систем

en: Top Landing Pages
ru: ТОП страниц входа

en: Average Pageviews per Visit (chart)
ru: Среднее кол-во просмотров за визит (диаграмма)

en: Recent Posts
ru: Последние записи

en: Recent Bounce Pages
ru: Последние страницы отказа

en: Recent Feeds
ru: Последние новостные ленты

en: Recent Pages Not Found
ru: Последние ненайденные страницы

en: Recent Internal Searches
ru: Последние внутренние поиски

en: Top Categories
ru: ТОП категорий

en: Recent Outbound Links
ru: Последние исходящие ссылки

en: Recent Events
ru: Последние события

en: Top Posts
ru: ТОП записей

en: Top Feeds
ru: ТОП новостных лент

en: Top Internal Searches
ru: ТОП внутренних поисков

en: Recent Categories
ru: Последние категории

en: Top Pages Not Found
ru: ТОП ненайденных страниц

en: Top Authors
ru: ТОП авторов

en: Top Tags
ru: ТОП тегов

en: Recent Downloads
ru: Последние загрузки

en: Top Outbound Links and Downloads
ru: ТОП исходящих ссылок и загрузок

en: Your Website
ru: Ваш сайт

en: Activity Log
ru: Журнал активности

en: Chart controls
ru: Управление диаграммой

en: Use your mouse wheel to zoom in and out
ru: Используйте колесико мыши для масштабирования

en: While zooming in, drag the chart to move to a different area
ru: Во время масштабирования, перетащите диаграмму, чтобы перейти в другое место

en: Double click on an empty region to reset the zoom level
ru: Дважды щелкните на пустой области, чтобы сбросить масштаб

en: Click on a data point to display the activity chart for each hour of that day
ru: Нажмите на кружочек для отображения деятельности за каждый час этого дня

en: src
ru: источник

en: serp
ru: страница результатов поиска

en: Go to the corresponding search engine result page
ru: Перейти на соответствующую страницу поискового запроса

en: Go to the referring page
ru: Перейти на страницу источника запроса

en: Remove filter for
ru: Удалить фильтр для

en: Reset All
ru: Полный сброс

en: Current filters:
ru: Текущие фильтры:

en: Refresh
ru: Обновить

en: Results %s - %s of %s
ru: Результаты %s - %s из %s

en: Refresh in
ru: Обновить

en: %s Minute by Minute
ru: Поминутный %s

en: Hourly %s
ru: Ежечасный отчет: %s

en: Monthly %s
ru: Ежемесячный отчет: %s

en: Daily %s
ru: Ежедневный отчет: %s

en: Category ID
ru: ID категорий

en: OS Code
ru: Код операционной системы

en: Referrer
ru: Источник запроса

en: Hits
ru: Просмотры

en: Search for
ru: Искать

en: Source
ru: Источник

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Filter results where resource equals %s
ru: Отфильтровать результаты, где ресурс равен %s

en: Total Pageviews
ru: Всего просмотров

en: DB Size
ru: Размер базы данных

en: Tracking Active
ru: Отслеживание включено

en: Javascript Mode
ru: Режим JavaScript

en: Tracking Browser Caps
ru: Отслеживание возможностей браузеров

en: Auto purge
ru: Автоматическая очистка

en: Oldest pageview
ru: Самое первое посещение

en: No visits
ru: Нет посетителей

en: A request to load a single HTML file. WP SlimStat logs a "pageview" each time the tracking code is executed.
ru: Запрос на загрузку одного файла HTML. WP SlimStat ведет запись просмотров каждый раз, когда выполняется код отслеживания.

en: This counter is based on any user activity in the last 5 minutes.
ru: Этот показатель основан на любой активности пользователей за последние 5 минут.

en: Last 5 minutes
ru: За последние 5 минут

en: This counter is based on any user activity in the last 30 minutes.
ru: Этот показатель основан на любой активности пользователей за последние 30 минут.

en: Last 30 minutes
ru: За последние 30 минут

en: How many pages have been visited on average during the current period.
ru: Сколько страниц были посещены в среднем за текущий период.

en: Avg Pageviews
ru: Среднее кол-во просмотров

en: Visitors who landed on your site after searching for a keyword on Google, Yahoo, etc.
ru: Посетители, которые вошли на сайт по ключевому слову с поиска по Google, Yahoo, и т.д.

en: From Search Results
ru: Со страницы результатов поиска

en: Used to differentiate between multiple requests to download a file from one internet address (IP) and requests originating from many distinct addresses
ru: Используется для различения нескольких запросов загрузки с одного IP и запросов, поступающих от множественных IP.

en: Unique IPs
ru: Уникальные IP

en: A visit is a session of at most 30 minutes. Returning visitors are counted multiple times if they perform multiple visits.
ru: Посещение - это сеанс не более 30 минут. Повторные посетители считаются несколько раз, если они выполняют несколько посещений.

en: Human visits
ru: Посещение сайта человеком

en: It includes only traffic generated by human visitors.
ru: Это включает в себя только трафик, генерируемый людьми.

en: Percentage of single-page visits, i.e. visits in which the person left your site from the entrance page.
ru: Процент одностраничного посещения, т.е. посещения сайта, в котором пользователь покидает сайт со страницы входа.

en: Bounce rate
ru: Показатель отказов

en: Visitors who had previously left a comment on your blog.
ru: Посетители, которые ранее оставили комментарий на вашем блоге.

en: Known visitors
ru: Известные пользователи

en: Human users who visited your site only once.
ru: Посетители, которые заходили на ваш сайт только один раз.

en: New visitors
ru: Новые посетители

en: Bots
ru: Боты

en: Pages per visit
ru: Страниц за посещение

en: Longest visit
ru: Самый долгий визит

en: hits
ru: просмотров

en: 0 - 30 seconds
ru: 0-30 секунд

en: 31 - 60 seconds
ru: 31-60 секунд

en: 1 - 3 minutes
ru: 1-3 минуты

en: 3 - 5 minutes
ru: 3-5 минут

en: 5 - 7 minutes
ru: 5-7 минут

en: 7 - 10 minutes
ru: 7-10 минут

en: More than 10 minutes
ru: Более 10 минут

en: Average time on site
ru: Среднее кол-во времени на сайте

en: A referrer (or referring site) is the site that a visitor previously visited before following a link to your site.
ru: Источник запроса (или ссылающийся сайт) является сайтом, на котором ранее побывал посетитель до того как перейти с него по ссылке на ваш сайт.

en: Unique Referrers
ru: Уникальные источники запроса

en: Visitors who visited the site by typing the URL directly into their browser. <em>Direct</em> can also refer to the visitors who clicked on the links from their bookmarks/favorites, untagged links within emails, or links from documents that don't include tracking variables.
ru: Посетители, которые посетили ваш сайт, указав точный адрес непосредственно в своем браузере. <em>'Прямой переход'</em> также может относиться к посетителям, которые нажали на ссылки в своих закладках/избранном, а также это могут быть немаркированные ссылки в электронных письмах или ссылки из документов, которые не включают в себя отслеживание переменных.

en: Direct Pageviews
ru: Прямые переходы

en: Visitors who came to your site via searches on Google or some other search engine.
ru: Посетители, которые пришли на ваш сайт через поиск в Google или другой поисковой системы.

en: From a search result
ru: Со страницы результатов поиска

en: The first page that a user views during a session. This is also known as the <em>entrance page</em>. For example, if they search for 'Brooklyn Office Space,' and they land on your home page, it gets counted (for that visit) as a landing page.
ru: Самая первая страница, которую пользователь видит во время посещения вашего сайта. Она также известна как <em>страница входа</em>. Например, если ваши посетители ищут 'Эликсир жизни, состав Монави' и при этом они попадают на главную страницу вашего сайта, то она учитывается (для этого посещения) в качестве страницы входа.

en: Unique Landing Pages
ru: Уникальные страницы входа

en: Number of single-page visits to your site over the selected period.
ru: Число одностраничных посещений на ваш сайт за выбранный период.

en: Bounce Pages
ru: Страницы отказов

en: New Visitors Rate
ru: Показатель новых посетителей

en: Visitors who visited the site in the last 5 minutes coming from a search engine.
ru: Посетители, которые посетили сайт из поисковой системы за последние 5 минут.

en: Currently from search engines
ru: В настоящее время из поисковых систем

en: Number of pages in your site included in Google's index.
ru: Количество страниц вашего сайта, проиндексированные Google.

en: Google Index
ru: Указатели Google

en: Number of pages, according to Google, that link back to your site.
ru: Количество страниц, по мнению Google, которые ссылаются на ваш сайт.

en: Google Backlinks
ru: Внешние ссылки Google

en: How many times the Facebook Like button has been approximately clicked on your site.
ru: Сколько раз кнопка 'нравится на Фейсбуке' примерно была нажата на Вашем сайте.

en: Facebook Likes
ru: Понравилось на Фейсбуке

en: How many times your site has been shared by someone on the social network.
ru: Сколько раз вашим сайтом кто-то поделился в социальной сети.

en: Facebook Shares
ru: Поделились на Фейсбуке

en: How many times links to your website have been clicked on Facebook.
ru: Сколько раз ссылки на ваш сайт были нажаты на Фейсбуке.

en: Facebook Clicks
ru: Переходы с Фейсбука

en: Alexa is a subsidiary company of Amazon.com which provides commercial web traffic data.
ru: Alexa является дочерней компанией Amazon.com, которая предоставляет коммерческие данные интернет-трафика.

en: Alexa World Rank
ru: Всемирный рейтинг от Alexa

en: Alexa Country Rank
ru: Рейтинг стран от Alexa

en: Alexa Popularity
ru: Популярность от Alexa

en: Bing Test
ru: Bing тест

en: AntiVirus Scan
ru: Антивирусное сканирование

en: Google Bot Test
ru: Google Бот тест

en: Scan for Hostile Strings
ru: Проверка на враждебные строки

en: Generic Web Bot test
ru: Общий Интернет Бот тест

en: Google Safe Browsing List
ru: Список безопасного просмота Google

en: Hostile External Links
ru: Враждебные внешние ссылки

en: Other Treats
ru: Другие посетители

en: Passed
ru: Прошел

en: At Risk
ru: Под угрозой

en: Timed Out
ru: Сбой проверки

en: This value includes not only posts, but also custom post types, regardless of their status
ru: Эта величина включает в себя не только записи, но и пользовательские типы этих записей, независимо от их статуса

en: Content Items
ru: Содержимое сайта

en: Total Comments
ru: Всего комментариев

en: Pingbacks
ru: Пингбэки

en: Trackbacks
ru: Трэкбэки

en: Longest Post (ID)
ru: Самая длинная запись (ID)

en: Longest Comment (ID)
ru: Самый длинный комментарий (ID)

en: Avg Comments Per Post
ru: В среднем комментариев за запись

en: Avg Posts Per Day
ru: В среднем сообщений за день

en: Visits
ru: Посещения

en: Domains
ru: Домены
